ORGANISING CHAIRS

CONFERENCE CHAIR

Oli_Mival2

Oli Mival
Edinburgh Napier University
oli[at]dis2017.org

TECHNICAL PROGRAM CHAIR

Michael_Smyth

Michael Smyth
Edinburgh Napier University
program[at]dis2017.org

TECHNICAL PROGRAM CHAIR

Peter_Dalsgaard

Peter Dalsgaard
University of Aarhus
program[at]dis2017.org

PICTORIAL CHAIRS

pictorials[at]dis2017.org

Lone_Koefeld_Hansen

Lone Koefoed Hansen
Aarhus University

Andreas_Unteidig

Andreas Unteidig
Berlin University of the Arts


WORKSHOP CHAIRS

workshop[at]dis2017.org

Brian O’Keefe
Farmingdale State College, State University of New York

Augusto_Esteves

Augusto Esteves
Edinburgh Napier University


DEMO CHAIRS

demo[at]dis2017.org

Ophavsret beskyttet billede, Personale foto fra AU

Erik Grönvall
IT University of Copenhagen

Ian_Lambert

Ian Lambert
Edinburgh Napier University


PROVOCATIONS & WORKS IN PROGRESS CHAIRS

provocations[at]dis2017.org

Shaun_Lawson

Shaun Lawson
Northumbria University

Preben_Hansen

Preben Hansen
Stockholm University

DOCTORAL CONSORTIUM CHAIRS

dc[at]dis2017.org

David_Benyon

David Benyon
Edinburgh Napier University

Paul_Dourish

Paul Dourish
University of California, Irvine


STUDENT VOLUNTEER CHAIRS

volunteers[at]dis2017.org

Emilia_Sobolewska

Emilia Sobolewska
Edinburgh Napier University

Augustinos_Tsiros

Augoustinos Tsiros
Edinburgh Napier University


INDUSTRY ENGAGEMENT CHAIR

sponsorship[at]dis2017.org

Dave-Ward

Dave Ward
Create Future


PUBLICITY & SOCIAL CHAIRS

publicity[at]dis2017.org

Ingi_Helgason

Ingi Helgason
Edinburgh Napier University

Mark_Daniels

Mark Daniels
New Media Scotland

PROGRAM COMMITTEE

EXPERIENCE

SUBCOMMITTEE CHAIRS
Sarah Kettley
Ron Wakkary

ASSOCIATE CHAIRS
Kristina Andersen
Daniel Buzzo
Rob Comber
Audrey Desjardins
Jonas Fritsch
Marianne Graves-Petersen
Colin Gray
Jonna Hakkila
Eva Hornecker
Jarmo Laaksolahti
Youn-Kyung Lim
Donald McMillan
Tim Merritt
Tek-Jin Nam
Will Odom
Jennifer Rode
Antti Salovaara
Chris Speed
Oscar Tomico
Arno Verhoeven
Salu Ylirisku
Adrian Clear

APPLICATION DOMAINS

SUBCOMMITTEE CHAIRS
Wendy Moncur
Licia Calvi

ASSOCIATE CHAIRS
Boriana Koleva
Manfred Tscheligi
Nick Taylor
Alan Chamberlain
Diane Willow
Edward Lank
Florian Alt
Hideyuki Nakanishi
Marco Rozendaal
Verena Fuchsberger
Xiaojuan Ma
Arnold Vermeeren
Ali Momeni
Gavin Sim
Haley MacLeod
Chiara Rossitto
Lindsay MacDonald

PROVOCATIONS & WORKS IN PROGRESS

ASSOCIATE CHAIRS
Tom Feltwell
Chris Elsden
Reuben Kirkham
Kieran Hicks
Geremy Farr-Wharton
Joseph Lindley
Chaklam Silpasuwanchai
José Abdelnour Nocera
Jamie Mahoney
Ebtisam  AlAbdulqader
Ingi Helgason
Diego Casado-Mansilla
Lisa Thomas
Martin Porcheron
Nantia Koulidou
Kiel Long


DESIGN METHODS & PROCESSES

SUBCOMMITTEE CHAIRS
Steve Harrison
Mark Blythe

ASSOCIATE CHAIRS
Kristina Andersen
Paul Coulton
Giulio Jacucci
Ben Kirman
Scott McCrickard
Thecla Schiphorst
Deborah Tatar
John Zimmerman
Kim Halskov
John Vines
Erik Grönvall
Andrés Lucero
Margot Brereton
Lars Erik Holmquist
Kenny Chow
Jack Caroll
Ilpo Koskinen
Eva Erikson
Dave Green
Corina Sas
Steven Lindsay
Leon Cruickshank
Melanie Feinberg
Joyce Yee
Shaun Lawson
Laura Devendorf
Jo Briggs
Janet Read
Monica Whitty
Gunnar Stevens
Tom Jenkins
Conor Linehan
Alistair Sutcliffe

 

TECHNOLOGICAL INNOVATION

SUBCOMMITTEE CHAIRS
Floyd Muller
Nuno Nunes

ASSOCIATE CHAIRS
Chris Harrison
Christian Holz
Ahmed Kharrufa
Rohit Ashok Khot
Markus Löchtefeld
Michael Rohs
Anthony Tang
Jo Vermeulen
Simon Voelker
Chat Wacharamanotham
Valentina Nisi
Ian Oakley
Pedro Lopes
Steven Houben
Ashley Colley
Tawanna Dillahunt
Sergiu Dascalus
Rich Byrne

PICTORIALS

ASSOCIATE CHAIRS
Graham Dove
Laurens Boer
Shad Gross
Katharina Bredies
Madeline Balaam
Julie Williamsson
Kakee Scott
Karthikeya Acharya
Eulani Labay
Jussi Mikkonen